A fajmentés nem csupán egy szó, hanem egy küldetés, amely mögött az állatbarátok elhivatott közössége áll. Az állatvédelemért folytatott harc mindenki számára fontos, aki valaha kötődött egy állathoz, legyen az kutya, macska, vagy bármilyen más élőlény. Sokan közülünk rendszeresen látogatják az állatmenhelyeket, és az ott várakozó kis teremtmények szemébe nézve azt érezhetjük, hogy nekik is joguk van az élethez, a boldogsághoz és a szeretethez.
Az állatmenhelyek nem csupán menedéket nyújtanak az elhanyagolt, vagy bántalmazott állatoknak, hanem egy új lehetőséget is adnak számukra. Itt sok állatbarát végez napi szinten áldozatos munkát, legyenek azok önkéntesek vagy a menhelyeken dolgozó szakemberek, akik mind egy közös célt szolgálnak: a fajmentést. Minden egyes felajánlott óra, minden egyes érintés, minden egyes kutyus vagy cica, amely új otthonra talál, egy újabb győzelem a fajmentésért folytatott harcban.
Az állatok védelme nem csupán jogi kérdés, hanem erkölcsi is. Az ember felelőssége, hogy megvédje azokat az élőlényeket, akik nem tudnak magukért kiállni. Mivel a világ számos részén nap mint nap történnek állatbántalmazások, kulcsfontosságú, hogy tudatosítsuk a helyzetet és felhívjuk a figyelmet a fajmentés szükségességére. Az állatmenhelyek tehát nem csupán a szükséget szenvedő állatok számára nyújtanak segítséget, hanem a társadalom figyelmét is irányítják az állatvédelem fontosságára.
Az állatbarátok közössége rendkívül sokszínű. Vannak köztük diákok, dolgozó felnőttek, nyugdíjasok és gyerekek is, akik mindannyian együttesen küzdenek a vadon élő állatok és házimacskák, kutyák védelméért. Az iskolákban és közösségi programok során szervezett események révén egyre többen csatlakoznak a fajmentés érdekében folytatott küzdelemhez. Kampányok, adománygyűjtések, és tudatosságnövelő események sokasága középpontjába állítja az állatok védelmét és jogait, amellyel mindenki érzékenyebbé válik erre a fontos kérdésre.
A fajmentés tehát az állatvédelem alapköve. Mindannyian tehetünk érte, akár aktívan önkéntesként, akár anyagi támogatásokkal, vagy csupán a tudatos választásainkkal: például ha háziállatot szeretnénk örökbe fogadni, mindig előnyben kell részesítenünk a menhelyeket. Az állatmenhelyek teret adnak a menedéket kereső állatoknak, amelyben bízva új életre születhetnek. A fajmentés egy közös célért folytatott harc – és ez a cél nem más, mint hogy minden állat, aki rászorul, megtalálja a szerető családját, ahol értékes életet élhet.